FOTOGALERIE

PŘESTAVBA, KTERÁ MÁ DUŠI

MB SPRINTER

Poté co jsem postavil svou první dodávku, se rodičům začala velmi líbit myšlenka volného nezávazkového cestování, které jsme postrádali u velkých sériových obytných vozů se kterými jsme jezdívali. Bohužel ale moji dodávku jsem koncipoval pro 2 maximálně pro 3 osoby. Proto byl další úkol jasný, postavit dodávku pro celou rodinu tedy dokonce pro 5 osob. Priorita byla soběstačnost, nenápadnost a komfort.

Výběr samotného auto byl jasný Mercedes-Benz Sprinter. Každodenní hledání auta trvalo přes čtvrt roku, až jednoho dne jsme ho konečně našli. Neváhali jsme a druhý den jsme už mířili s 8m vlekem do Mnichova. V tu chvíli jsem ještě netušil pro jaký skvost si jedeme. Na první pohled to nevypadalo nejlépe. Špatný lak, koroze a bylo to hodně špinavé, nic s čím bychom si nevěděli rady, ale srdce to mělo to nejlepší. 3Litrový 6ti válec o výkonu 140KW a Kroutícím momentem 460NM.

Po dovezení auta následovalo desítky hodiny rodinných večerů, kdy jsme diskutovali, občas se i hádali a koukali na Van tour, abychom nasbírali co nejvíce inspirace a navrhli tu nejlepší vestavbu, která by seděla našim potřebám.

Pak už stačilo strávit pouze 800 hodin práce a bylo hotovo.

Technické specifikace stavby jsou níže pod fotogalerii.

Technické specifikace:

Elektřina je moje srdcová záležitost, takže tím rád začnu.

Baterie Lifepo4 7,4KWH(310AH24V)

Měnič 4Kw

Solární panely 3x 175W (525w)

Alternátor 330W

Indukční potýnka 3,5kw

V dodávce nenajdete žádný plyn, vaříme a ohříváme vodu elektřinou. I přes takto vysoké nároky mohu s klidem říci z reálných cest, že se nemusíme vůbec bát o elektřinu i v dnech kdy nesvítí sluníčko. Baterii jsem si sestavoval sám z vlastních článků. Baterie najdete ZDE.

Voda, další důležitý aspekt nezávislosti, který jen tak nezískáte ze sluníčka či alternátoru. Proto je důležité mít velkou zásobu.

180L nádrž na čerstvou vodu.

85L odpadní nádrž na špinavou vodu.

10L bojler na ohřev vody. Vodu je možné ohřívat jak elektřinou tak také horkým vzduchem z nezávislého topení.

Jsem sportovně založená rodina proto pro nás bylo důležité mít dodávku připravenou i do chladnějších podmínek např. do hor.

Proto je celá dodávka výborně zaizolována a je vytápěna nezávislém topení Planar 4Kw, který se stará i o vyhřívanou podlahu a vodu.

Pro velký komfort je celá dodávka odhlučněná a při dlouhé cestě toto opravdu oceňujeme. 

VW TRANSPORTER T5.1

Veronika a Marián mě oslovili na základě mých videí které se jim líbili, jak stavím dodávku a jak k tomu přistupuji. Dali předeme nelehký úkol, ale právě takovéto výzvy mě baví. VW Transportér má ložnou plochu pouze 2,6M a přesto jsme chtěli zachovat co největší komfort a úložný prostor. Proto je v této vestavbě úplně vše co byste čekali od velké dodávky. Uvnitř vestavby najdete nezávislé topení vyhřívanou podlahu, 6L bojler 62l ledničku, kuchyň s dřezem a plynovým sporákem, 90L nádrž na čerstvou vodu 55L nádrž na odpadní vodu, rozkládací sprchu, postel o rozměrech 125x210cm. Elektřinu jsme nenechali náhodě a dbali jsme na to, aby auto bylo co nejvíce samostatné. Celé srdce elektřiny je baterie o výkonu 1280Wh(100ah Lifepo4), dobíjí ji solární panel o výkonu 175W a pokud by ani to nestačilo baterii také může dobíjet alternátor 660w. Velký důraz se dbal na kuchyň aby byla co nejvíce praktická protože, právě tam strávíte v takto malé dodávce mnoho času. Veronika a Marián měli zkušenosti ze sériových a domácích přestaveb Transportérů, kde jim vadila především nepraktičnost stolku v kuchyni. Stolek se vždy musel skládat a odněkud vynadat. Proto jsme zde vymysleli jednoduchý systém stolku zabudovaného v kuchyňské lince který se do jednoduše rozloží během pár sekund od velké pracovní plochy. 

FIAT DUCATO

Na tomto Ducatu se dělala pouze částečná přestavba. Jednalo se především o tyto části:

Elektrický systém (Baterie Lifepo4 280ah, MPPT, solární panely, nabíjení z alternátoru.)

Vyříznutí a nalepení oken 

Dřevěný rošt

Příprava vodního systému (montáž bojleru, 90l nádrže na pitnou vodu, 90l nádrž pod auto,)

Instalace nezávislého topení Planar 4kw

Otočné konzole pro přední dvě sedadla

Lakování vnějšího oplastování vozu 

Dokončení izolace

C. JUMPER

Moje první vestavba.